Firmy, które posiadają duże floty pojazdów, muszą racjonalnie zarządzać wydatkami na paliwo, by nie nadszarpnąć w znaczący sposób budżetu przedsiębiorstwa. Idealnym rozwiązaniem jest w tym przypadku karta paliwowa, która pozwala nie tylko na bieżąco monitorować koszty tankowania, ale również zwiększa bezpieczeństwo transakcji, ułatwiając przy tym ich rozliczenie. Dlaczego warto zdecydować się na kartę paliwową i jakie korzyści niesie ze sobą jej posiadanie?
Jak działają karty paliwowe?
Karta paliwowa swoim wyglądem przypomina nieco kartę debetową, przy pomocy której dokonujemy tradycyjnych płatności. Jej działanie jednak jest zupełnie odmienne. Dzięki karcie paliwowej możliwe są bowiem bezgotówkowe transakcje na stacjach paliw. Dotyczą one nie tylko tankowania floty samochodów, ale także zakupu produktów stanowiących element oferty stacji benzynowych.
Kartą paliwową można również zapłacić za przejazd drogami płatnymi, a także skorzystać dzięki niej z innych usług, do których zalicza się np. serwis samochodowy czy automatyczna myjnia. Taka karta przypisywana jest konkretnemu samochodowi, a nie osobie. Dzięki temu mogą posługiwać się nią nie tylko właściciele przedsiębiorstw, ale również i kierowcy, użytkujący dany pojazd w celach zawodowych.
Dlaczego warto posiadać kartę paliwową?
Posiadanie karty paliwowej niesie ze sobą cały szereg wymiernych korzyści. Jak podkreślono w artykule, zamieszczonym na stronie https://www.moyl.pl/blog/karta-paliwowa-czym-jest-i-w-jaki-sposob-dziala, dzięki karcie paliwowej możliwe jest poczynienie sporych oszczędności, dzięki możliwości zakupu paliwa po obniżonej cenie. Takie wydatki można na bieżąco monitorować, co z kolei przekłada się na jakość zarządzania flotą pojazdów w przedsiębiorstwie. Limity, możliwe do wykorzystania w trakcie jednego tankowania, eliminują możliwość nieuczciwych praktyk wśród kierowców. Ci z kolei zyskują wysoki poziom bezpieczeństwa, gdyż nie muszą posiadać przy sobie dużej gotówki, potrzebnej na tankowanie, co jest szczególnie istotne w przypadku dłuższych tras.
Jak rozlicza się karty paliwowe?
Rozliczanie tankowania przy pomocy pojedynczych faktur jest wyjątkowo uciążliwe, zwłaszcza gdy firma dysponuje dużą flotą samochodową. Dzięki karcie paliwowej problem ten zostaje zupełnie wyeliminowany. Wydatki na stacjach benzynowych obejmuje bowiem jedna faktura zbiorcza, wystawiana z reguły raz na miesiąc. Takie rozwiązanie przekłada się na pracę działu księgowości, ułatwiając nie tylko rozliczanie, ale również gromadzenie i archiwizowanie dokumentów.
Karta paliwowa dla małej firmy – na którą się zdecydować?
Karty paliwowe to doskonała propozycja nie tylko dla większych, ale również i dla małych przedsiębiorstw. Zanim jednak podpiszemy umowę z konkretnym dostawcą karty, warto dokładnie rozważyć wady i zalety każdej dostępnej na rynku oferty. Ciekawym rozwiązaniem może być np. karta paliwowa Moyl, dzięki której można zyskać nie tylko obniżone ceny paliwa, ale również i rabaty na pozostałe zakupy, dokonywane na stacjach benzynowych. Karta stwarza również szansę skorzystania z myjni samochodowej w atrakcyjnej cenie, co z chęcią wykorzystują kierowcy w dłuższych trasach. Posiadanie karty paliwowej pozwala na bieżące monitorowanie wydatków. To z kolei przekłada się na usprawnienie zarządzania flotą pojazdów w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości.