Osoby chcące pozbyć się używanego auta stają często przed sporym problemem. Związany jest on z koniecznością przygotowania pojazdu, robieniem zdjęć, publikacją ogłoszeń i licznymi rozmowami z potencjalnymi kupującymi. Sprzedaż prowadzona w ten sposób jest procesem długotrwałym i skomplikowanym. Często też uzyskuje się cenę dużo niższą niż oczekiwana. W takiej sytuacji dużo lepszym rozwiązaniem jest skup aut. Jak działa oferta takich firm i co warto wiedzieć przed sprzedażą auta? Kwestie te wyjaśniamy w naszej publikacji.
Czym są skupy aut?
Skupy aut są firmami, których działalność opiera się na skupowaniu używanych aut od ich właścicieli oraz późniejszej odsprzedaży ich w całości lub na części z zyskiem. Rodzaj skupowanych aut może być różny, ponieważ niektóre firmy skupiają się jedynie na popularnych autach osobowych, inne skupują jedynie auta ciężarowe i dostawcze, a część skupuje wszystkie pojazdy, włącznie z motocyklami. W większości przypadków skupy aut w Poznaniu nie ograniczają się do konkretnych typów pojazdów, dzięki czemu bez problemu znaleźć można atrakcyjną ofertę. Zaletą skupów jest możliwość przeprowadzenia pełnej transakcji w przeciągu kilku godzin od zgłoszenia się z chęcią sprzedaży auta.
Czy skup aut przyjmie pojazd uszkodzony?
Poza w pełni sprawnymi pojazdami, skupy aut oferują również możliwość odkupienia aut uszkodzonych, a nawet całkowicie niesprawnych. Dużo informacji na ten temat znaleźć można w artykule „Gdzie można oddać auto do kasacji w Poznaniu?”, włącznie z opisem procedury związanej ze sprzedażą auta przeznaczonego do kasacji. Cena pojazdu uszkodzonego zależna jest od zakresu uszkodzeń oraz ilości sprawnych części. W przypadku aut przeznaczonych do kasacji liczyć można niejednokrotnie na wycenę wyższą niż w przypadku klasycznych skupów złomu. Na korzyść skupów aut przemawia również fakt, że transport uszkodzonego pojazdu pozostaje po stronie skupu i sprzedający nie ponosi w związku z nim żadnych kosztów.
Jak przebiega sprzedaż auta w skupie?
By sprzedać swoje używane auto w skupie zacząć należy od wybrania konkretnej oferty. Ułatwione jest to możliwością wstępnej wyceny już podczas rozmowy telefonicznej. W ten sposób wybrać można skup, który oferuje najwięcej. Po umówieniu się na oględziny, na miejsce przyjeżdża przedstawiciel skupu, który dokonuje ostatecznej wyceny i jeśli będzie ona satysfakcjonująca, spisywana jest stosowna umowa. Pieniądze za sprzedawane auto wypłacane są zaraz po podpisaniu umowy. Cała procedura może zostać sfinalizowana w przeciągu kilku godzin od pierwszego kontaktu telefonicznego, dzięki czemu bardzo szybko można się pozbyć zbędnego pojazdu.
Jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży auta do skupu?
Podobnie jak w przypadku sprzedaży auta osobie fizycznej, sprzedając auto do skupu niezbędne będą:
- Dokument tożsamości,
- Karta pojazdu (jeśli była wydana przy rejestracji),
- Dowód rejestracyjny pojazdu,
- Dowód opłacenia składek ubezpieczenia OC.
W przypadku sprzedaży auta firmowego niezbędne będzie również pełnomocnictwo uprawniające do zawarcia umowy. Jeśli auto ma więcej niż jednego właściciela, niezbędna będzie obecność każdego z nich przy podpisywaniu umowy lub stosowne, pisemne upoważnienie.