Dlaczego warto wybrać skup aut zamiast sprzedaży prywatnej?

Jak działają skupy aut

Wiele osób podczas zmiany samochodu boryka się z problemem, jakim jest pozbycie się dotychczasowego, używanego auta. Istnieje kilka metod sprzedaży, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Przez długi czas najpopularniejszym rozwiązaniem były komisy samochodowe, zapewniające dostęp do oferty wielu osobom. Wraz z powstawaniem darmowych portali ogłoszeniowych, coraz więcej osób zaczęło stawiać na samodzielną sprzedaż, która jednak wymaga dużego zaangażowania. Aktualnie na popularności zyskują skupy aut. Które rozwiązanie jest najkorzystniejsze i najwygodniejsze? Przedstawiamy ich wady i zalety, co pomoże w dokonaniu wyboru.

Jak działają skupy aut?

Od jakiegoś czasu na rynku pojawia się coraz więcej ofert firm, prowadzących skup pojazdów używanych. Ich popularność rośnie, ponieważ pozwalają one na szybkie i bezproblemowe pozbycie się zbędnego pojazdu, nawet jeśli jest on już stary, uszkodzony, lub całkowicie niesprawny. Przykładem może być oferta dostępna na stronie sprzedajswojeauto.pl, która zapewnia możliwość sprzedania nawet auta powypadkowego. Skupy całą procedurę kupna-sprzedaży przeprowadzają w miejscu postoju auta, a zamknąć się ona może już w dniu pierwszego kontaktu telefonicznego.

Czemu skupy deklasują ofertę komisów?

W przypadku sprzedaży auta za pośrednictwem komisu, niezbędne jest jedynie przygotowanie auta do sprzedaży, ponieważ pozostałą częścią formalności zajmuje się sam komis. Udostępnia on plac, na którym auto stoi i jest prezentowane, jak i ogłasza sprzedaż za pośrednictwem portali ogłoszeniowych. Niestety nie gwarantuje to wcale szybkiej sprzedaży auta, a gdy już do sprzedaży dojdzie, kwota uzyskana jest uszczuplona o prowizję komisu. W przypadku skupu aut, cała procedura sprzedaży zamknąć się może w jednym dniu, a pozyskana ze sprzedaży kwota nie będzie się różniła znacząco od kwoty możliwej do uzyskania w komisie. Biorąc pod uwagę porównywalny zysk ze sprzedaży, oferta skupów jest o wiele korzystniejsza od oczekiwania na sprzedaż auta za pośrednictwem komisu.

Co lepsze – sprzedaż prywatna czy skup aut?

Samodzielna sprzedaż auta jest zajęciem wymagającym, ponieważ poza przygotowaniem samego auta, niezbędne jest zrobienie odpowiednich zdjęć i przygotowanie interesujących ogłoszeń. O ile w przypadku większości portali wystawianie ogłoszeń jest darmowe, tak już promowanie ich i regularne podnoszenie pozycji jest dosyć kosztowne, a dodatkowo wymaga stałego zaangażowania. Dodatkowo dochodzi konieczność odbierania telefonów, umawiania się na oględziny auta i liczne rozmowy z zainteresowanymi zakupem. Bardzo często cena z ogłoszenia znacząco odbiega od kwoty, którą uzyskać można ze sprzedaży. Sama sprzedaż potrafi też zając sporo czasu. W przypadku skupu z pewnością uzyskać można nieco mniejszą kwotę, jednak sprzedaż jest błyskawiczna i nie wymaga wiele zachodu ze strony sprzedającego. Wystarczy często jeden telefon, szybka wizyta pracownika skupu i podpisanie umowy, by dostać pieniądze do ręki i pozbyć się zbędnego pojazdu.

Zalety sprzedaży auta w skupie aut

Od czego zależy cena auta w skupie?

Wstępna wycena auta przez skup ma miejsce już w czasie pierwszej rozmowy telefonicznej. Pracownik skupu bierze pod uwagę markę i model pojazdu, jego rocznik i przebieg. Podstawą wyceny jest zawsze aktualna wartość rynkowa oraz popularność konkretnego modelu. Wycena ostateczna odbywa się już podczas osobistej wizyty pracownika w miejscu postoju samochodu. Ocenia on faktyczny stan wizualny oraz techniczny i na jego podstawie podejmuje decyzję, ile skup jest w stanie za konkretny egzemplarz zapłacić. Cenę tą warto negocjować, ponieważ skupy dopuszczają pewne widełki przy wycenie. Im lepszy jest stan pojazdu i im lepiej jest udokumentowana jego historia serwisowa, tym wyższą cenę można uzyskać. Istotny jest fakt, że w przypadku aut niesprawnych i powypadkowych można uzyskać wycenę wyższą, niż w przypadku sprzedaży auta w punkcie skupu złomu.

Jak przebiega sprzedaż auta w skupie?

By sprzedać auto w skupie wystarczy skontaktować się z wybraną firmą i po uzyskaniu satysfakcjonującej wyceny wstępnej, umówić się na spotkanie z przedstawicielem firmy. Warto skontaktować się z kilkoma skupami, by wybrać najlepszą ofertę. Pracownik skupu przyjeżdża na miejsce, gdzie po określeniu stanu pojazdu wycenia go i przygotowuje na miejscu umowę kupna-sprzedaży. Do niej niezbędne będą dokumenty pojazdu takie jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu (o ile była wydana), dowód ubezpieczenia oraz dokument tożsamości właściciela pojazdu. Pieniądze wypłacane są zaraz po podpisaniu umowy, a transportem auta zajmuje się skup.