Jak wygląda sprzedaż auta bez OC?

Podczas sprzedaży samochodu, należy dopełnić wielu formalności. Jedną z nich jest przekazanie nowemu właścicielowi ubezpieczenia OC. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nasze auto nie posiada ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej? Jak wygląda sprzedaż auta bez OC i czy jest ona w ogóle możliwa? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, by rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, znane szerzej pod nazwą ubezpieczenie OC, to podstawowe, a zarazem obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Musi go posiadać każdy pojazd, niezależnie od tego czy jest użytkowany na bieżąco, czy też jego stan techniczny uniemożliwia sprawne i bezpiecznie poruszanie się po drogach. Ubezpieczenie to jest formą ochrony interesów wszystkich ewentualnych poszkodowanych, biorących udział w zdarzeniu drogowym. Co ważne, niewywiązanie się z obowiązku opłaty ubezpieczenia OC, niesie ze sobą dotkliwe kary finansowe, wynoszące nawet kilka tysięcy złotych. Ponadto w momencie wypadku lub stłuczki, konieczna będzie samodzielna wypłata odszkodowania wszystkim osobom, które zostały poszkodowane z winy kierującego nieubezpieczonym pojazdem. Kwoty te sięgać mogą nawet setek tysięcy złotych. To właśnie dlatego regularne opłacanie składek jest tak istotne. Warto podkreślić przy tym, że średnia składka OC oscyluje wokół 500 zł. Nic w tym dziwnego, że większość osób chce sprzedać auto, zanim pojawi się konieczność zapłaty.

Czy sprzedaż auta bez ważnego OC jest możliwa?

Sprzedaż auta bez ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest nadal możliwa. Najlepsze oferty w tym zakresie posiadają skupy samochodów, w których tego rodzaju transakcje zrealizować można od ręki. Jest to szczególnie korzystne dla osób, w przypadku których czas odgrywa istotną rolę w procesie sprzedaży. Jednym ze skupów, w którym sprzedać można samochód bez ważnego OC, jest Bart Skup aut Gdynia, gdzie przyjmowane są zarówno sprawne auta, jak i pojazdy powypadkowe, uszkodzone, bez karty pojazdu, ważnego przeglądu technicznego czy opłaconego ubezpieczenia OC. Jest to szansa dla osób, których pojazd zalega na posesji czy w garażu, stając się obciążeniem dla domowego budżetu. Wiele skupów gwarantuje również usługi lawety, dzięki której można bezpiecznie przetransportować samochód, który z różnych przyczyn nie może stać się uczestnikiem ruchu drogowego. Dotyczy to również pojazdów, których właściciele nie opłacili obowiązkowej składki ubezpieczenia komunikacyjnego.

Jak przebiega sprzedaż auta bez ważnego OC?

Jak przeczytać można w artykule: “Czy można do skupu oddać auto bez polisy OC?”, to na właścicielu pojazdu ciąży obowiązek opłacenia składki. Kupujący ponosi za nią odpowiedzialność dopiero w momencie zakupu, dlatego też powinien on jak najszybciej wywiązać się z nałożonych na niego zobowiązań. Zbycie auta nie zwalnia jednak jego dotychczasowego właściciela z obowiązku opłacenia składki OC. Pomimo sprzedaży auta, stosowne informacje o braku OC zostaną bowiem przesłane do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w trakcie jego wyrejestrowania. W praktyce oznacza to, że do byłego już właściciela zostanie skierowanie wezwanie do zapłaty. Dlatego też nie należy zwlekać ze sprzedażą pojazdu, któremu kończy się ubezpieczenie. Wiele osób korzysta wówczas z oferty najlepszych skupów, gdyż to właśnie tutaj można sprzedać auto w ramach błyskawicznej transakcji. To szansa, by uniknąć płacenia surowej kary, zarabiając przy tym nieco gotówki, dzięki której można zasilić domowy budżet lub pulę, przeznaczoną na zakup nowego auta.