Jakie zadanie pełni napinacz w naszym aucie?

Wielu kierowców miało okazję spotkać się z potrzebą wymiany układu rozrządu, a także samodzielnie spróbować uporać się z tym zadaniem, między innymi poprzez wymianę paska, co wcale nie jest tak proste jak nam się wydaje.

Jeżeli nie zadbamy o prawidłowy montaż napinacza paska rozrządu, to bardzo szybko znowu będziemy zmuszeni wymienić go na nowy, dojdzie bowiem do jego zerwania lub uszkodzenia. Jak sama nazwa wręcz wskazuje, element taki jak napinacz ma być w dużej mierze odpowiedzialny, do utrzymania niezbędnego oraz prawidłowego napięcia paska rozrządu, a cały system rozrządu zalicza się jak doskonale wiemy do bardzo ważnych układów w każdym aucie. Ma on umożliwić sterowanie oraz zamykanie zaworów w silniku, a te ostatnie mają doprowadzić powietrze do cylindra czyli komory spalania, a także następnie zadbać o odprowadzenie wszystkich spalin. Rozróżniamy dwa rodzaje napinaczy, mechaniczne oraz hydrauliczne, spotkamy je w zależności od rodzaju czy też rocznika auta choć mają niemal identyczny profil działania. Napinacz ma wspomóc w prawidłowym działaniu pasek rozrządu, zapewniając mu odpowiednie naprężenie czy też prawidłowe zamocowanie przez co nie dochodzi do utraty jego właściwości. Najważniejsze jest tutaj odpowiednia chwila, kiedy dojdzie do zakręcenia napinacza za pomocą śruby, jeżeli nie zrobi się to w odpowiedni sposób zdecydowanie za luźno czy mocno, to może istnieje prawdopodobieństwo zerwania paska rozrządu, czy uszkodzeniu innych elementów w całym układzie.

Jakie zadanie pełni napinacz w naszym aucie?

Z czym związana jest awaria napinacza?

Awaria napinacza, może nie tylko doprowadzić do poważnych szkód czy wydatków, zniszczenia innych podzespołów silnika czy nawet całej jednostki napędowej. Zaleca się więc najbardziej korzystne w tym zakresie rozwiązanie, a mianowicie systematyczne wymienianie kompletu zestawu rozrządu, czyli napinaczy oraz rolek a także samego paska. Lepiej uniknąć zdarzeń, kiedy zerwany pasek z powodu złego napięcia napinaczy, narazi nas na dodatkowe koszta a także wręcz doprowadzi do unieruchomienia auta.