Sprzedaż samochodu do skupu – na co powinien uważać kierowca?

Kierowcy lubią skupy przede wszystkim z dwóch powodów: szybkiej transakcji i dobrych stawek za stare pojazdy. Skupy są jednak różne, więc nie z każdej transakcji kierowca będzie zadowolony, dlatego przed sprzedażą warto dokładnie sprawdzić kupującego.

Tylko legalna sprzedaż

Nielegalne szroty mogą się wydawać bardziej atrakcyjną opcją, bo płacą więcej, a formalności są praktycznie zerowe, to jednak właśnie jest problem – brak dowodu sprzedaży auta oznacza, że wciąż figuruje ono w urzędowym spisie i nie znika obowiązek opłacania składki OC. Jeszcze gorzej dla kierowcy, gdy jego auto zostanie użyte do przestępstwa, bo to on pozostaje legalnym właścicielem.

Inaczej mówiąc, jeśli sprzedawać samochód do skupu, to wyłącznie tego legalnego. Skup powinien mieć swój NIP oraz REGON, a na tej podstawie łatwo sprawdzić, czy jest rzeczywiście zarejestrowaną działalnością gospodarczą.

Czy skup daje umowę do podpisania? Jak wyglądają dokumenty?

Legalnym skupom też zdarza się nieco obchodzić prawo i mogą one np. nie podpisywać umów z niektórymi klientami żeby uniknąć płacenia podatków. Dla klienta nie jest to korzystne, ponieważ nie dostaje potwierdzenia transakcji, czyli znowu pojawią się problemy natury prawnej. Drugą kwestią jest treść umowy – nieuczciwy skup może zaproponować wpisanie niższej ceny albo podać jako kupującego całkiem inny podmiot, prócz tego w niektórych umowach pojawiają się niedozwolone zapisy, na podstawie których skup będzie się domagał od kierowcy dodatkowych opłat.

Nie może być też tak, że klient nie dostaje dokumentów do przeczytania przed ich podpisaniem, a kupujący nie chce wyjaśnić poszczególnych punktów umowy bądź zmienić nieprawdziwych informacji.

Wycena nie powinna być wiążąca

Skup aut w Toruniu dokonuje wstępnej wyceny na podstawie formularza online lub podczas rozmowy telefonicznej z klientem. Wycena jest darmowa i nie oznacza zawarcia umowy, może być jedynie wstępem do dalszych negocjacji. Niektóre skupy wymuszają jednak na klientach zawarcie umowy tuż po tym, jak przedstawią swoją ofertę i przyjadą dokonać fizycznych oględzin pojazdu, ale takie praktyki są nielegalne – kierowca sprzedający swój samochód nie musi się godzić na zaproponowaną stawkę i jak najbardziej może odmówić.

Czy transport jest wliczony w cenę?

Skup aut Bydgoszcz zapewnia swoim klientom darmową lawetę, co jest dobrą wiadomością zwłaszcza dla tych kierowców, którzy chcą sprzedać niesprawny pojazd albo samochód po wypadku. Takie rozwiązanie zapewnia większość skupów, ale można też trafić na nabywców naliczających dodatkowe opłaty za transport, w dodatku o takiej opłacie informują oni dopiero po wykonaniu usługi, a nie przed.

Jak szybko odbywa się wypłata pieniędzy?

W dobrym skupie gotówka od razu trafia do rąk kierowcy, niezależnie od kwoty. Należy się wystrzegać skupów, które deklarują wypłatę dopiero po jakimś czasie i jeszcze uzależniają ją od innych czynników – zazwyczaj kończy się to tym, że kierowcy będzie bardzo trudno odzyskać swoje pieniądze. Jeśli zaś komuś zależy na przelewie, można poszukać skupów realizujących takie zlecenia.